فارسی  |   English  |   العربی  |   اردو  |   Turkish  |   Pakistan  |   India  |   العراق  |   لبنان  |   Bahrain  |   البحرین  |   ورزشی  |   زندگی  |   رسانه  |   نظرسنجی  |   شیعه گراف

06 ثور 1396

شفقنا افغانستان

شنبه ، 2 جوزا 1394 ، 00:22

عالمی بلخی در جمع مهاجرین مشهد: هیچ کودک افغان از تحصیل نمی ماند؛ اخراج اجباری چاره کار نیست+گزارش تصویری

شفقنا افغانستان- وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان گفت : امیدواریم با مذاکراتی که صورت گرفته است با آغاز سال تحصیلی جدید هیچ کودک مهاجر از تحصیل باز نماند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، سیدحسین عالمی بلخی عصر امروز در دیدار با مهاجرین افغانستانی مقیم مشهد در مسجد فقیه سبزواری اظهار داشت : از مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر کشور ایران که به دعوت ایشان به ایران آمدم تشکر می کنم، همچنین از مهاجرین عزیز تهران، قم و مشهد که در این روزها مهمانشان بودیم صمیمانه قدردانی می کنم.

وی افزود : برای من مهاجر و مهاجرت یکی از مباحث ارزشی است، قبل از اینکه بخواهم این وزارت را قبول کنم، قرار بود در وزارت دیگری مشغول شوم، اما به من گفتند که باید به وزارت امور مهاجرین بروم، واقعیت این است که در ابتدا من به این وزارت تمایلی نداشتم.

وزیر امور مهاجرین بیان داشت : این تشخیص دوستان بود که در این وزارت می توانم مفید باشم، نزدیک به سه چهار روز فکر کردم که این مسئولیت را بپذیرم یا خیر؛ بعد از چند روزی به این نتیجه رسیدم که باید در این وزارت باشم.

حجت الاسلام عالمی بلخی افزود : مهاجرین عزیز ما بیش از سه دهه مهاجرت را تجربه کرده اند، اما متاسفانه در مورد مهاجرین توجه لازم صورت نگرفته است و همیشه بعنوان یک موضوع حاشیه ای بوده اند، تبدیل کردن یک موضوع در حاشیه به یک موضوع پر اهمیت کاری است بس دشوار.

وی تصریح کرد : اگر ما نتوانیم توجه به مهاجرین را در مرکز توجهات قرار دهیم، قادر نخواهیم بود برای این جمعیت وسیع مهاجرین کاری انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد : بخش اعظم تصمیم گیری ها برای مهاجرین در دست وزارت امور مهاجرین نیست، جمهوری اسلامی ایران تصمیم می گیرد که در ارتباط با مهاجرین چگونه عمل کند، به بی مدرک ها مدرک بدهد یا ندهد، اما در برابر این تصمیم گیری های ایران بنده در برابر شورای ملی باید پاسخگو باشم.

وزیر امور مهاجرین با بیان اینکه پاکستان تصمیم می گیرد که مهاجرین افغانستانی را اخراج کند یا نکند، افزود : در اولین روزهایی که وزارت را تحویل گرفته بودم، پاکستان تصمیم گرفته بود که روزانه 200 تا 300 خانوار مهاجر را اخراج کند، آنهم بصورت اجباری، یعنی قرار بود دو و نیم تا سه میلیون مهاجری که در پاکستان زندگی می کند را به افغانستان برگرداند.

وی در ادامه بیان داشت : در برابر یک چنین تصمیمی من باید پاسخگو باشم، من به شوخی به دوستان گفتم اگر کشتی مهاجرین در آبهای یونان هم غرق شد من باز باید پاسخگو باشم؟ کار در ارتباط با مشکلات مهاجرین دشوار و سخت است.

عالمی بلخی گفت : مهاجرین ما یادگاران دوران جهاد هستند، تعداد زیادی از این مهاجرین بخاطر جنگها هجرت کردند و به ایران و پاکستان مهاجر شدند.

وی افزود : من در تمام این مدت کوتاه که وزارت را تحویل گرفته ام سعی و تلاشم این بوده است که بتوانم خدمتکار خوبی برای مردمم باشم.

وزیر امور مهاجرین با اشاره به آغاز کار وزارت اظهار داشت : روزی که وزارت را تحویل گرفتم، درست در همان روز اول گزارشی دریافت کردم که دویست خانوار در مرز تورخم از سوی پاکستان رد مرز شده اند؛ از همانجا تصمیم گرفتم که پاکستان را متقاعد بسازم که درباره این موضوع تجدید نظر کند و مذاکراتی با جوانب مختلف داشتیم تا این موضوع رفع شود.

وی در ادامه گفت : به همین منظور در اولین فرصت برای حل این مسایل به پاکستان سفر کردم.

وی گفت : صحبت بنده با مقامات پاکستانی این بود که مهاجرین دیگر در حاشیه سیاست افغانستان نیستند، رسیدگی به امور مهاجرین در راس امور کشور ماست، به قول رییس جمهور با وجود مهاجرین در خارج کشور بدنه ملت افغانستان ناقص است، ما نیز تلاش داریم تا این بخش بزرگ از بدنه ملت افغانستان را با عزتمندی به کشور بازگردانیم.

عالمی بلخی تصریح کرد : برنامه های زیادی برای این بازگشت ریخته شده است، شهرک های مخصوصی در نظر گرفته ایم که اولویت اسکان در این شهرک ها با مهاجرین و عودت کنندگان است.

وی عنوان کرد : تصمیم و عزم ما بر این است که پناهندگان و مهاجرین به شکل داوطلبانه به وطن برگردند.

وزیر امور مهاجرین با اشاره به بحث اشتغال عودت کنندگان یادآور شد : در عرصه اشتغال پلانهای زیادی داریم، یک میلیون فرصت شغلی در افغانستان ایجاد می شود و باز هم اولویت با عودت کنندگان است.

وی گفت : دولت پاکستان با این مسایل متقاعد شد که روند اخراج را متوقف کند و موافقتنامه ای امضا شد که تمام بی مدرک ها را مدرک بدهند و پروسه بازگشت به افغانستان داوطلبانه باشد نه اجباری.

وی در ادامه بیان داشت : سفر بعدی به ایران بود، سفر رییس جمهور و هیات همراه به ایران، سفر بسیار پرباری بود، درباره مسایل زیادی از جمله امنیتی، اقتصادی، توافقنامه ها و ... بحث صورت گرفت، کمیته هایی را ایجاد کردیم که این موضوعات را پیگیری کنند و مسایل را به مرحله عملیاتی شدن برسانند.

عالمی بلخی تصریح کرد : ضمن تقدیر و تشکر از دو کشور مهاجر پذیر ایران و پاکستان می گوییم که برگرداندن 5 میلیون انسان مهاجر کار ساده ای نیست.

وی گفت : این مسئله کاری نیست که ظرف یکماه و شش ماه و یکسال صورت بگیرد و نیاز به زمان دارد، از همین روی ما از کشورهای همسایه می خواهیم که همکاری های لازم را انجام دهند.

عالمی بلخی در بخش دیگر سخنانش بیان داشت : امیدواریم با مهاجرینی که در این دو کشور هستند مدارا شود و زمینه زندگی مناسب برایشان فراهم گردد.

وی گفت : یکی از مسایلی که از وزیر کشور خواستیم این بود که به مهاجرین دارای پاسپورت اقامت داده شود و ویزای مدت دار تعلق بگیرد.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان بیان داشت : در سفر رییس جمهور این مسئله مطرح شد و رییس جمهور ایران گفت : هیچ تبعه افغانستانی در ایران نباید غیرقانونی باشد، توافقات زیادی در سفر قبلی و این سفر صورت گرفته و امیدواریم بزودی عملی شود.

وی افزود : یکی دیگر از مسایلی که ما عنوان کردیم، کم کردن ساحات ممنوعه بود که قرار است با همکاری جانب ایرانی صورت حل و فصل شود.

عالمی بلخی تصریح کرد : مسئله دیگر این بود که ما از جمهوری اسلامی خواسته ایم افراد دارای مدرک بدون اینکه مدارکشان ابطال شود، به افغانستان سفر کنند، این فرصت باید برای مهاجرین بوجود بیاید که بدون ترس از ابطال مدرک به کشورشان سفر کنند و اوضاع را ببینند، این مسئله می تواند زمینه بازگشت داوطلبانه را فراهم کند.

وی یادآور شد : وزیر کشور ایران گفت شخصا در این باره موافقم و باید در این زمینه همکاری صورت بگیرد.

وی در ادامه گفت : مشکل ما کمیساریای عالی سازمان ملل بود که الحمدلله سازمان ملل هم این مسئله را پذیرفته است.

وزیر امور مهاجرین با بیان اینکه بحث دیگر گواهینامه رانندگی است که درد دل همه مهاجرین است، اذعان داشت : ما این مسئله را هم به جانب ایرانی گفته ایم و امیدواریم بزودی نتیجه حاصل شود.

وی بیان داشت : موضوع دیگری که برای ما اهمیت داشت، بحث یک تعداد متهمین افغانستانی در ایران است که هنوز پرونده هایشان در جریان است.

وزیر امور مهاجرین گفت : ما به قانونمند بودن دادگاههای ایران اعتماد کامل داریم اما گاهی یک متهم بدلیل ناآشنایی از حق و حقوق قانونی خود نمی تواند از خودش دفاع کند.

عالمی بلخی تصریح کرد : در دیداری که با رهبری انقلاب اسلامی داشتم از ایشان خواستم که اعدامی های افغانستانی را عفو کنند، ایشان هم قول همکاری داده اند.

وی گفت : مهاجرین در رابطه با طرحهای آمایش و مکتب و تعلیم و تریبه و خدمات درمانی هم مشکلاتی دارند، که همه این مشکلات را با مقامات ایرانی مطرح کرده ایم و امیدواریم نتیجه بدهد.

وی خاطرنشان کرد : بنده در کنفرانس چهار جانبه هم گفتم، اینجا هم می گویم، برای تامین هزینه های مربوط به مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران؛ همکاریهای سازمان ملل و ایران بسیار ناچیز است.

عالمی بلخی افزود : در مقایسه با پاکستان همکاریهای ایران در ارتباط با مهاجرین اندک است، سازمان ملل نیز در این زمینه کمکاری می کند و ما توقع همکاری بیشتر از ایشان داریم.

وزیر امور مهاجرین با اشاره به هزینه های تحصیل در مدارس ایرانی گفت : هزینه مدارس سنگین است و بعضی از خانواده ها توانمندی پرداخت این هزینه ها را ندارند، تعدادی از فرزندان مهاجر به دلیل نداشتن هزینه های مربوطه از تحصیل بازمانده اند.

وی تصریح کرد : تقاضای ما این است که جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد در این زمینه ها توجه ویژه داشته باشند.

عالمی بلخی یادآور شد : در دیداری که با رهبر انقلاب داشتم از ایشان دو مسئله را مشخصا خواستم، ایشان گفتند که مهاجرین مشکلات زیادی دارند، گفتم بقیه مشکلات در حال حل شدن و رایزنی هستند، اما این دو مسئله توجه شما را می طلبد.

وی افزود : آن دو مسئله یکی بحث عفو اعدامی های افغانستانی در ایران بود و دیگری بحث کودکانی که بدلیل نداشتن مدرک از تحصیل بازمانده اند.

وزیر امور مهاجرین بیان داشت : این درد درمان ناپذیر است که یک کودک مهاجر در نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و نتواند درس بخواند و بی سواد باقی بماند.

وی گفت : بهرترتیب ایشان تاکید کردند که این مسئله ها حل شود؛ امیدواریم در سال تحصیلی جدید هیچ کودکی از تحصیل بازنماند.

وزیر امور مهاجرین در پایان بیان داشت : امیدواریم مشکلات ناامنی کشور حل شود و صلح در کشورمان بوجود بیاید و ما دیگر هیچ مهاجری در خارج کشور نداشته باشیم.

 

سیدجمال الدین سجادی

انتهای پیام

http://www.afghanistan.shafaqna.com