فارسی  |   English  |   العربی  |   اردو  |   Turkish  |   Pakistan  |   India  |   العراق  |   لبنان  |   Bahrain  |   البحرین  |   ورزشی  |   زندگی  |   رسانه  |   نظرسنجی  |   شیعه گراف

11 ثور 1396

شفقنا افغانستان

يكشنبه ، 3 جوزا 1394 ، 09:39

در نشستی در لندن مطرح شد: جنگ سرد رسانه های غربی با اسلام

برخی از شرکت کنندگان در نشستی در ارتباط با چالش های قرن 21 که عصر روز شنبه در لندن برگزار شد، با انتقاد از رفتارها و سیاست های دوگانه و ناکارآمد دول غربی در مواجه با بحران های بین المللی، گفتند که رسانه های غرب جنگ سردی را علیه اسلام آغاز کرده اند.

به گزارش شفقنا افغانستان به نقل از ایرنا، 'معین یاسین'، مدیر موسسه تحقیقاتی ' گلوبال ویژن 2000' در سخنانی در کنفرانس 'نجات در قرن 21 - چالش ها، تهدید ها و افق به سوی صلح جهانی'، با اشاره به بحران سیاسی در غربی، گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده است تا ملت ها بر پایه صلح و دوستی، بنیاد امپریالیسم غرب را فرو ریزند.

وی با بیان اینکه احزاب سیاسی در غرب ورشکسته شده اند، گفت: این احزاب حالا برای تامین مخارج خود به 'دزدی های قانونی' و فریبکاری روی آورده اند.

مدیر موسسه تحقیقاتی گلوبال ویژن 2000، به خبرهای منتشر شده درخصوص تقلب و فریبکاری چند بانک انگلیسی در بازار ارز، اشاره کرد و افزود: این وقایع به خوبی بیانگر ورشکستگی نظام اقتصادی و امپریالیسم جهانی است و ملت ها برای خروج از بحران، باید از یوغ نظام سرمایه داری، کارتل های اقتصادی و بانک های تحت حمایت امپریالیسم رها شوند.

وی تصریح کرد که وعده های سیاستمداران غربی پوچ است و قوانین وحقوق مدنی را در آنجا که به نفعشان است به راحتی نقض می کنند.

'محسن عباس'، مدیر شبکه تلویزیونی 'اهل بیت تی وی'، نیز در این کنفرانس با به چالش کشیدن وضعیت رسانه های غربی و تلاش آنها برای پنهان نگهداشتن واقعیت های دنیای امروز، تصریح کرد که این رسانه ها اهداف مشخصی را دنبال می کنند که یکی از آنها پیشبرد اسلام هراسی است.

وی با بیان اینکه پیشتر در شبکه چهارانگلیس به عنوان مستند ساز فعالیت داشته است، گفت: اولین فعالیت های خبری این شبکه در حوزه کشورهای اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی، فتوای حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با سلمان رشدی و گروگان گیری دیپلمات های آمریکایی در 'جمهوری اسلامی'، کلید خورد.

'محسن عباس' با بیان اینکه رسانه های انگلیس در خصوص این وقایع مستندهای زیادی را همان زمان تولید کردند، خاطر نشان ساخت: اما واقعیت این است که انعکاس اخبار دنیای اسلام پس از آن، با وقایعی که از دید جامعه غرب منفی تلقی می شود، کلید خورد و به دنبال آن جریان یازدهم سپتامبر و امروز هم مجموعه ای از بحران ها در خاورمیانه شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه در رسانه های غربی، چهره امروز اسلام با عناصری همچون داعش، زن های برقع پوش و اندیشه های افراطی گره خورده است، تصریح کرد: رسانه های غربی با اسلام و مسلمانان جنگ سردی را آغاز کرده اند.

مدیر شبکه تلویزیونی 'اهل بیت تی وی' افزود: رسانه های غربی در حال حاضر به دنبال القای موارد غیر واقعی در ارتباط با مفهوم جهاد در اسلام، شریعت اسلامی و اسلام هراسی که واژه ای گنگ و مستمسکی برای مبارزه با مسلمانان است، در ذهن مردم غرب و جهان هستند.

این فعال رسانه ای مسلمان، همچنین با اشاره به اینکه در جریان انتخابات اخیر پارلمانی در انگلیس بالغ بر 4 میلیون نفر به حزب راست گرای یوکیپ رای دادند، گفت وضعیت نابسامان اقتصادی و اجتماعی، مردم این کشور را نگران کرده است و در این میان مسلمانان نیز از فشارهای اجتماعی خسته شده اند.

مدیر شبکه تلویزیونی 'اهل بیت تی وی'، هشدار داد در صورت تداوم این شرایط، تا ده سال دیگر خیابان های لندن شاهد خیزش و شورش مردم ناراضی از سیاست های دولت انگلیس خواهد بود.

خانم دکتر 'سندس علی'، مسوول سیاست های 'شورای مسلمانان بریتانیا' (ام سی بی) نیز در این کنفرانس با ارائه گزارش آماری از وضعیت مسلمانان در انگلیس که اخیرا از سوی 'ام سی بی' منتشر شده، به تبیین شاخص های مهم در این گزارش پرداخت.

وی بیان اینکه مسلمانان تنها پنج درصد از کل جمعیت انگلستان را شامل می شوند، گفت: اما رسانه های گروهی در این کشور همچنان بر تشدید تفرقه میان مسلمانان و سایر اقشار جامعه اهتمام می ورزند و دائما اظهارات کلیشه ای شان را همچون 'مسلمانان انگلیس را فتح' کرده اند را بیان می کنند.

خانم 'سندس علی' با بیان اینکه شورای مسلمانان بریتانیا در سال 1997 میلادی تاسیس شده است، تصریح کرد: با گسترش فعالیت های این موسسه که هم اینک بالغ بر 500 مرکز اسلامی و مسجد را تحت پوشش خود دارد، به صورت ناخواسته به عنوان منبع و ماخذی برای رسانه های انگلیسی در آمده است.

وی خاطر نشان ساخت: گزارش های منتشر شده از سوی 'شورای مسلمانان بریتانیا' که توانسته است تصویر واضح تری را از وضعیت مسلمانان در انگلیس ترسیم کند، سبب شده است تا برخی رسانه ها به جای استفاده از واژه های کلیشه ای همچون افراط گرایی و یا اسلام هراسی، برخی شاخص های مطرح شده در این گزارش ها را برای بحث و تحلیل در مورد مسلمانان استفاده کنند.

'فرانک جکسون' نایب رییس موسسه 'اتحاد برای صلح' از دیگر سخنرانان این کنفرانس با بیان اینکه همه انسان ها از یک ذات واحد خلق شده اند، گفت: تفاوت های مذهبی، نژادی و ملی در ذات انسان ها هیچ تفاوتی را ایجاد نمی کند.

وی گفت: اگر چه از مذهب سوء استفاده های زیادی می شود، اما در حقیقت برای هدایت انسان ها نازل شده است که سرچشمه آن از یک اصل و یک مفهوم می باشد.

جکسون با اشاره به هزینه های سرسام آور تسلیحاتی در جهان، افزود: در حالی که قرار بود شورای امنیت سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین المللی مدافع حقوق ملت ها و صلح باشند اما حالا خودشان جنگ افروزان معرکه گشته اند و دنیا را بیش از پیش نا امن کرده اند.

وی با تاکید بر برابری همه ملت ها با یکدیگر، گفت: آن کسی که اسلحه حمل می کند با سایر انسان ها هیچ فرقی ندارد بلکه تنها وسیله ای دارد که به او جرات می دهد تا حرفش را به کرسی بنشاند.

'آنتونی راسل'، دیگر سخنران این نشست نیز با انتقاد از سیاست های نظامی دول غربی خاطر نشان ساخت که 'آرامش' کالایی نیست که بتوان آن را با پول و زور خریداری کرد.

وی به جریانات پشت پرده در تبیین سیاست های کشورهای غربی اشاره کرد و افزود: چطور امکان دارد که 'رابرت مرداک' بتواند با سیاستمداران انگلیسی جلسات مخفیانه برگزار و در خصوص سیاست های کلان کشور تصمیم گیری کند.

رابرت مرداک سهامدار غول رسانه ای 'نیوز کورپوریشن' است که پیشتر فاش شده است رابطه عمیقی با سیاستمداران انگلیسی دارد.

راسل همچنین با بیان اینکه ایجاد صلح از طریق متهم ساختن سایر ملت ها، حاصل نمی شود، تصریح کرد: وقت آن فرارسیده که برای ایجاد صلح و ثبات در دنیا همدیگر را متهم نکنیم و به جای آن به اشتراکات رجوع کنیم تا ضامن آرامش ملت ها شویم.

کنفرانس 'نجات در قرن 21 - چالش ها، تهدید ها و افق به سوی صلح جهانی' عصر روز شنبه در کلیسای ولزلی در مرکز شهر لندن توسط موسسه اتحاد برای صلح برگزار شد.

انتهای پیام

www.afghanistan.shafaqna.com